Bitkisel Kür Nedir?

Faydalı sebze ve meyveleri tüketiyorum bu yeterli diye düşünmek yanlış olur. Bitkisel ve inorganik maddeleri doğru şekilde hazırlayarak ve doğru şekilde uygulayarak tedavi etme yöntemlerine bitkisel kür denilir. Kürler çeşitlerine göre günlük, haftalık ya da aylık olacak şekilde kullanılabilir. Seçtiğiniz bitkinin şifalı ve faydalı olsa dahi yanlış hazırlama ve yanlış tüketme sonucu size fayda sağlamayacaktır. Bir örnekler açıklamak gerekirse; üç tane sıcak su dolu bardağa sallama çay atarak farklı zamanlarda demlenmesi sağlanırsa üç bardaktaki çayın da içeriği farklı olacaktır. Kısa sürede demlenen çay, en uyarıcı olandır çünkü kısa sürede demlenen açık çay uyarıcı ve gerginlik yaratıcıdır, uyumayı zorlaştırarak insanı gerginleştirir. Biraz daha bekletilerek demlenen çay, sindirim sistemini uyarıcı etken maddeler içerir, yemekten sonra içilen bu çay sindirim sistemini hızlandırarak yemekleri kolayca hazmetmenizi sağlar. Üç kat fazla demlenmiş son bardak ise rahatlatıcıdır. Keyif verir ve dinlendirir.

Gördüğünüz gibi sadece farklı sürelerde çayın bile birbirinden farklı sonuçları var. Başarılı bir kür için doğru seçim, doğru hazırlama ve doğru uygulama gerektirir.

Doğru seçim: Doğru bitki seçimi oldukça zordur çünkü bitkiler yörelere göre farklı isimlendirilmişlerdir. Aynı bitkilerin farklı isimlerle satılması ya da farklı bitkilerin aynı isimlerle satılması büyük bir sorun teşkil etmektedir. Diğer bir problem ise bitkilerin kendi içinde türlere ayrılması, genellikle aktarlar farklı türleri harmanlayarak satarlar bu da bitkinin yeterince etkili olmasını ve başarısını etkilemektedir. Doğru bitkiye ulaştıktan sonra ise bitkinin hangi kısmının kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Kimi bitkilerin yaprakları faydalıyken kimisini kökü kimisinin çiçeği kimisinin de sapı kullanılır.

Doğru hazırlama: Bitkinin ne kadar ve hangi kısmının haşlanılacağı ya da demlenileceği bilinmek zorundadır. Hazırlama sırasında bitkiye ve hazırlanacak küre göre uygulanması gereken adımlara dikkat edilmelidir.

Doğru uygulama: Kurallara uygun olarak hazırlanmış kür'ün aç ya da tok karnına mı ya da günde kaç kere hangi saatlerde içilmesi gerektiği gibi durumlar söz konusudur. Bu sebeple yapılan kürlerin uygulama şartlarına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde başarılı sonuçlara ulaşmak zorlaşacak ya da mümkün olmayacaktır.

Yeni yorum ekle